U četvrtak, 10. travnja 2025. godine, u multimedijalnoj dvorani Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM), održan je informativni događaj pod nazivom „Svi EU fondovi za poduzetnike – pregled aktualnih i najavljenih izvora financiranja poduzetničkih projekata“. Događaj je okupio brojne poduzetnike i sve zainteresirane za korištenje sredstava iz EU fondova, uključujući bespovratna sredstva, porezne olakšice te zajmove i kredite. Predavanja su održale Sana Migles, pomoćnica direktora TICM-a, i Josipa Đunđuš, predstavnica ispostave HAMAG-BICRO-a za Međimursku županiju.
Nakon uvodnog predstavljanja uloge TICM-a u pružanje podrške poduzetnicima od strane direktora Ivana Plačka, u prvom dijelu predavanja Sana Migles osvrnula se na četiri aktualna poziva za dodjelu bespovratnih sredstava. U okviru javnog poziva bespovratna sredstava dodjeljuje se za implementaciju mjera energetske učinkovitosti te ulaganja za poticanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora. U pozivu Inovacije novoosnovanih MSP-ova – poduzetnici do pet godina starosti mogu ostvariti sufinanciranje svojih razvojnih projekata uključujući pripremu za lansiranje i komercijalizaciju proizvoda koji su novi na tržište. Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja javni je poziv za sufinanciranje projekata čiji je cilj povećati međunarodnu konkurentnost ocjenjivanjem sukladnosti i certifikacijom proizvoda, usluga ili procesa u skladu sa zahtjevima međunarodno priznatih normi ili certifikacijskih shema. Inovacijski vaučeri za MSP-ove imaju za cilj potaknuti suradnju poduzetnika sa znanstveno-istraživačkim organizacijama u svrhu razvoja novih proizvoda, usluga ili procesa, s naglaskom na komercijalizaciju.
Također je predstavljeno pet nadolazećih natječaja kao i indikativan raspored objave:
- Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija – natječaj se očekuje u 3. kvartalu 2025.g., a u okviru njega će se sufinancirati uvođenje digitalnih tehnoloških rješenja, opreme i sustava u proizvodne i/ili poslovne procese poduzeća, uključujući ulaganja u komplementarne vještine zaposlenika te savjetodavne usluge.
- IRI S3 – povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja – natječaj bi trebao biti dostupan poduzetnicima u 2. kvartalu 2025. godine, a usmjeren je projektima istraživanja i razvoja unutar tematskih područja Strategije pametne specijalizacije.
- Integrator – u 2. ili 3. kvartalu bit će objavljen natječaj čiji je cilj potaknuti suradnju među MSP-ovima radi njihova zajedničkog uključivanja u globalne lance vrijednosti u S3 područjima, kroz realizaciju zajedničkog razvojnog projekta.
- Jačanje strateških partnerstava za inovacije u procesu industrijske tranzicije – očekuje se objava natječaja krajem godine, a isti će biti usmjeren na projekte istraživanja i razvoja te razvoj tehnološke infrastrukture SPIN konzorcija u svoju razvoja prioritetnih niša grupiranih u Regionalne lance vrijednosti (RLV).
- Potpora MSP-ovima za internacionalizaciju – u sklopu natječaja koji je najavljen za 3. kvartal 2025.g. sufinancirat će se nastup MSP-ova na sajmovima iz područja S3-a.
Predavačica je spomenula Zakon o poticanju ulaganja koji poduzetnike djelomično ili potpuno oslobađa plaćanja poreza na dobit u određenom vremenskom razdoblju te Zakon o državnoj potpori za IRI projekte koji poduzetnicima, obveznicima poreza na dobit ili dohodak, pruža poreznu olakšicu za istraživačko-razvojne projekte koji pripadaju u kategorije temeljnog istraživanja, industrijskog istraživanja, eksperimentalnog razvoja ili za studije izvedivosti za istraživačko-razvojne projekte.
Na kraju se osvrnula na kredite Hrvatske banke za obnovu i razvitak s otpisom dijela glavnice, odnosno na aktualne kredite za modernizaciju proizvodnje i najavljene kredite za energetsku učinkovitost poduzetnika koji će se odobravati preko poslovnih banaka. Radi se o novim financijskim instrumentima HBOR-a koji kombiniraju kreditna i bespovratna sredstva a odobravaju se za ulaganje u poslovnu infrastrukturu, tehnologiju, softverska rješenja i mjere energetske učinkovitosti. Uz zadovoljenje određenih preduvjeta propisanih programom, moguće je ostvariti otpis glavnice kredita i do 50%. Dokumentacija je složena i sveobuhvatna, ali kako nedostaje natječaja za izgradnju i opremanje, program je izazvao veliki interes među proizvodnim poduzećima.
- Ivan Plačko, direktor TICM-a
- Sana Migles, pomoćnica direktora TICM-a
U drugom dijelu predavanja Josipa Đunđuš govorila je o aktualnim financijskim instrumentima HAMAG-BICRO-a, poput Mikro zajmova za rast i uključenost, poljoprivrednim zajmovima i jamstvenim programima te o programima najavljenima za kraj godine, poput Zajmova za žene poduzetnice i mlade najavljenim za drugi kvartal 2025., Zajmova za industrijsku tranziciju najavljenom za 3. kvartal 2025., EFRR pojedinačnim i portfeljnim jamstvima najavljenima za 3. kvartal 2025. te zajmovima specifičnih namjena koji se također očekuju u 3. kvartalu 2025. Podatke o svim dostupnim financijskim instrumentima HAMAG BICRO-a možete naći na poveznici. Gđa. Đunđuš je okupljenima dala brojne korisne savjete koje mogu iskoristiti prilikom apliciranja za neki od financijskih instrumenata HAMAG BICRO-a. Između ostalog, pojasnila je koji su najčešći razlozi za negativnu odluku o financiranju:
- ekonomska neopravdanost investicije – prijavitelj ne ostvaruje razinu dohotka / dobiti dostatnu za podmirenje kreditnih obveza,
- nepodmirene obveze prema državi – prijavitelj ili povezane osobe imaju dugovanje prema državi s osnove javnih davanja,
- loša prethodna kreditna povijest – neuredno podmirivanje obveza prema dobavljačima i kreditorima od strane prijavitelja i povezanih subjekata,
- poslovanje u prethodnom razdoblju – preneseni gubici iz prethodnih godina, kontinuirano poslovanje s gubitkom, blokade poslovnog računa, problemi pravne prirode; problematično poslovanje ranije povezanih društava vlasnika i menadžmenta (stečaj i sl.),
- financiranje aktivnosti koje nisu u skladu s uvjetima programa – investicije u aktivnosti vezane uz fosilna goriva, u prostore stambene namjene, razvoj proizvoda i sl.
Gđa. Đunđuš je istaknula i preporuke prije same prijave od kojih je najvažnije dobro se upoznati s uvjetima programa temeljem informacija objavljenih na web stranicama HAMAG-BICRO-a, zatim ispravno i potpuno popuniti sve podatke u obrascima za prijavu čime se smanjuju pitanja i potrebne dopune, obrazložiti sva odstupanja i anomalije u poslovanju – eventualne ranije blokade, značajniji pad prihoda, pad broja zaposlenih i sl. te detaljno pojasniti pretpostavke projekcije budućeg poslovanja (koji proizvodi/usluge generiraju koje prihode, koji troškovi rastu/padaju i zbog čega).
- Josipa Đunđuš, HAMAG-BICRO
- Poduzetnici pozorno prate predavanje o bespovratnim i kreditnim sredstvima
Za sva pitanja vezana uz javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstva i kreditne linije HBOR-a možete kontaktirati zaposlenike TICM-a na info@ticm.hr i 040 499 405 te kroz individualne konzultacije saznati jeste li prihvatljiv prijavitelj, odnosno je li vaše ulaganje sukladno uvjetima pojedinog natječaja ili programa.