Problem korupcije u zemlji bez prevelikog stresa

Nakon predstavljanja, svi sudionici su iznijeli svoje uvodne riječi pri čemu su predstavnici Veleposlanstva SAD-a naglasili kako jednu od većih prepreka u pokretanju i poslovanju tehnoloških tvrtki općenito vide u prevelikoj birokraciji kroz koju tvrtke moraju proći, u problemu korupcije i potrebi poznanstava kako bi se određena prepreka preskočila te u jednostavnom neznanju kome se obratiti u slučaju potrebe odnosno problema.

Osim definiranih prepreka, predstavnici su jasno naglasili kako je potreba za inovacijom kroz poduzetništvo nužna te kako ona kreira potpuno novi sklop razmišljanja. Pohvalili su Hrvatsku kao zemlju velike kvalitete života te bez prevelikog stresa, ali i motivirali prisutne činjenicom da su upravo ekonomske krize (prvenstveno nezaposlenost) prave prilike jer potiču inovacije i poslovnu kreativnost.

Predstavnici CRANE-a, Saša Cvetojević i Mihovil Barančić, koji su sudjelovali u 11 investicija u Hrvatskoj, smatraju kako svojim primjerom služe kao jasan putokaz koji pokazuje da se i u ovim vremenima ekonomske krize može uspjeti i napraviti dobar posao. Tako je Saša Cvetojević objasnio razliku između ulaganja i zalaganja države u startupove i ulaganja i zalaganja poslovnih anđela, govoreći kako država ulaže tuđe novce i kako ju je načelno briga za te poslove dok je poslovne anđele zaista briga jer ulažu svoje novce s ciljem daljnjeg oplemenjivanja.

Od glavnih problema, CRANE-ovci vide nedostatak akceleratora koji bi služili za brži razvitak startupova, ističući primjer Čakovca kao odličan akcelerator. S druge strane, Hrvoje Bujas iz CISEx-a je ispričao svoju priču kako je ušao u startup svijet zahvaljujući sreći nakon dugogodišnjeg rada u državnoj službi te je istaknuo kako država kroz svoju birokratizaciju ne shvaća razliku između važnih od nevažnih zakona i regulativa. Primjerice, državi je bitno regulirati ime tvrtke, ali druge zaista bitne stvari poput osiguranja infrastrukture nisu na listi prioriteta.

Isprobaj ideju unutar 6 mjeseci

Osim predstavnika Veleposlanstva, CRANE-a i CISEx-a, na panelu su sudjelovali i Ivan Plačko iz Tehnološko Inovacijskog Centra Međimurje kojeg financira BICRO te koji djeluje već 2 godine te Stevica Kuharski iz IT4U. Ivan je istaknuo kako je izuzetno važna izgradnja tehnološke infrastrukture za startupove te kako su, osim akceleratora, omogućili tvrtkama i predinkubacijski prostor u kojem tvrtke mogu provesti do 6 mjeseci promišljajući o projektu i testirajući svoj proizvod.

Stevica, čija se tvrtka bavi izradom mobilnih aplikacija i koji je nedavno sudjelovao na Barcelona World Congressu, je naglasio kako mnogi pojedinci u Hrvatskoj imaju ideje koje ne dijele s drugima jer se boje krađe te kako je ta vrijednost ideje zapravo vrlo mala i na Zapadu relativno nevažna jer veći dio „kolača“ nosi sama realizacija i prodaja.

Osim iskusnih poduzetnika, panel je uveličala i studentska organizacija eSTUDENT koja aktivno sudjeluje na startup sceni organizirajući dva natjecanja – Business Plan Contest i App Start Contest. Na tim se natjecanjima studenti uče pisanju poslovnih planova za svoje vlastite ideje te razvoju mobilnih i web aplikacija. Kroz ta natjecanja, eSTUDENT povezuje studentsku zajednicu s poslovnom te samim time motivira obje zajednice na suradnju u zajedničkom interesu.

Zaključak panela je zapravo vrlo jednostavan i sadrži poziv mladima, koji su skloni riziku, koji još nisu ograničeni i vezani, da se uključe, da počnu razvijati svoje ideje, da iskoriste priliku i krenu odmah jer će im kasnije biti samo teže!

izvor: netokracija.com

 
Podijeli: