U organizaciji Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje i Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA, u četvrtak, 16. svibnja 2019. godine u prostorima TICM-a održan je DAN OTVORENIH VRATA EU PROJEKATA PODUZETNIKA – prva iskustva poduzetnika s natječajima vezanim uz istraživanje, razvoj i inovacije. Naglasak događanja bio je na projektima vezanim uz istraživanje, razvoj i inovacije kao osnovnim pokretačima gospodarstva temeljnog na znanju te inovativnim proizvodima i uslugama kojima Međimurje teži.
U uvodnom dijelu, g. Ivan Plačko, direktor Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje predstavio je 8. krug Programa provjere Inovativnog koncepta PoC8 koji je trenutno dostupan poduzetnicima za financiranje. Program PoC8 daje podršku inovacijama u najranijoj fazi istraživanja kako bi se osigurao pred-komercijalni kapital za tehničku i komercijalnu provjeru inovativnog koncepta. Prihvatljivi projekti sufinancirat će se u iznosu od minimalno 100.000 kn do najviše 500.000 kn i u trajanju do najviše 12 mjeseci. Intenzitet potpore za mikro i mala poduzeća iznosi 70% ukupnih prihvatljivih troškova, dok za srednja poduzeća program financira do 60% ukupnih prihvatljivih troškova. Projektne prijave zaprimat će se do 2. rujna 2019. godine. U predstavljanju programa Poc 8, sudjelovali su i g. Vanja Agejev i gđa. Andrea Batić iz Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO), koji rade na provedbi Poc 8 programa.
G. Plačko, sudionicima je predstavio i dosadašnje rezultate PoC programa u kojima TICM od samog početka sudjeluje kao prepoznati centar za provedbu. Tijekom prethodnih sedam krugova PoC programa, TICM je sudjelovao u pripremi i provedbi njih čak 27 ukupne vrijednosti 10,64 milijuna kuna. Poseban uspjeh je ostvaren u 7. krugu, u kojem je prolaznost TICM-ovih klijenata bila na razini 83,3%, a svi projekti kojima je odobreno financiranje ostvarili su 90 i više % bodova.

G. Goran Barasac, izvršni direktor strateškog razvoja i provedbe projekata poduzeća Šestan-Busch d.o.o.
Kao primjeri iz prakse predstavile su se predstavnici poduzeća Šestan-Busch d.o.o. i Leško d.o.o. koji provode vlastite projekte iz područja istraživanja i razvoja. G. Goran Barasac iz poduzeća Šestan – Busch d.o.o. i g. Mirko Leško iz poduzeća Leško d.o.o. s okupljenima su podijelili stečena iskustva prilikom pripreme i prijave, ali i provedbe ovako opsežnih i zahtjevnih projekata. Oba poduzeća provode projekte prijavljene na Poziv na dostavu projektnih prijedloga „Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja“. Gđa. Maša Tomašić, voditeljica Odjela za pripremu i provedbu projekata iz područja gospodarstva REDEA, predstavila je okupljenim sudionicima projekt Metalske jezgre kao primjer suradnje poduzetnika i znanstvenika u metalskoj industriji na području Međimurske županije.
Nakon prezentacija održana je kratka, ali vrlo konstruktivna panel diskusija pod vodstvom gđe. Ane Kralj, zamjenica ravnateljice Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA, u okviru koje su predstavnici poduzeća Šestan-Busch d.o.o., g. Alojzije Šestan i g. Goran Barasac te g. Mirko Leško iz poduzeća Leško d.o.o. raspravljali o izazovima u provedbi projekata i koristima za njihov daljnji razvoj poslovanja. Istaknuli su kako je izuzetno važno vlastiti tehnički tim zadužiti za provedbu projekta, a istovremeno su naglasili da je administrativni teret provedbe značajan pa je i tu potrebno osigurati odgovarajuću podršku. Otvorile su se i teme poput suradnje gospodarstva s akademskom zajednicom i mogućnostima kako je intenzivirati te sveprisutne problematike nedostatka ljudskih potencijala i usklađenosti obrazovanja s potrebama gospodarstva.