Europska komisija objavila je u sklopu online ceremonije pobjedničke projekte hackathona #EUvsVirus koji je u samo tri tjedna organiziran u uskoj suradnji sa zemljama članicama Europske unije. Natjecanje je okupilo 20.900 sudionika iz cijele Europe i šire, a Hrvatsku je predstavljao 281 sudionik. Projekt ViraTrace pobjednik je u kategoriji Zdravlje i život za izazov Komunikacija u stvarnom vremenu i prevencija, a u projektnom timu nalazi se i predstavnik Hrvatske. Projekt BirdBox hrvatskog poduzeća Poslovna inteligencija, plasirao se među četiri najbolja tima u kategoriji Digitalne financije za izazov Podrška identifikaciji financijskih nedostataka.
Ostali pobjednički projekti čije timove sačinjavaju predstavnici Hrvatske su:
- IFFA (Integrated Fast Financial Aid) u kategoriji Digitalne financije za izazov Ubrzan pristup financijskoj podršci
- arts4refugees u kategoriji Digitalne financije za izazov Podrška digitalno isključenima
- Transparency u kategoriji Digitalne financije za izazov ‘Ostalo’
Do završetka hackathona prijavljeno je 2.150 gotovih rješenja iz cijelog svijeta. Najveći broj sudionika, kao i prijavljenih rješenja, zabilježen je u Njemačkoj, Italiji i Španjolskoj, a zanimljivo je da su se uključili inovatori iz Meksika, Rusije, Australije, Malezije, pa čak i Nigerije, Gane i Kenije. Natjecatelji su od 24. do 26. travnja razvijali inovativna rješenja u šest glavnih kategorija podijeljenih u 37 izazova. Ostala nagrađena rješenja možete pronaći na poveznici.
Svi pobjednički projekti pozvani su na sudjelovanje u Matchathonu, online susretu pobjednika hackathona, partnera i potencijalnih investitora koji će se održati od 22. do 25. svibnja. Pobjednička rješenja bit će uključena na COVID platformu Europskog inovacijskog vijeća, čime će se pobjednicima omogućiti kontakt s krajnjim korisnicima, investitorima, zakladama, kao i pristup drugim opcijama financiranja iz cijele Europske unije. Na platformi će također biti održan ePitching s investitorima. Hackthonu su se pridružile i velike korporacije koje su osigurale nagradni novčani fond za pojedine kategorije i teme koje su odlučile financijski podržati.
Organizacija ovog događanja obuhvatila je više od 380 volontera, 2.400 mentora i više od 800 partnera, čime su se ujedinili ljudi 141 nacionalnosti, kao i različitih područja ekspertize. Nikad do sad nije organizirano tako veliko natjecanje u tako kratkom roku, a za uspjeh cijele zamisli zaslužno je složno i ujedinjeno djelovanje s jednim zajedničkim ciljem – pobijediti koronavirus.
Izvor: HAMAG-BICRO
Informiranje poduzetnika aktivnost je u okviru projekta TICM PPI 5.0 MSP kojeg financira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje d.o.o.